Témata dizertačních prací

Témata dizertačních prací

Volná témata disertačních prací pro léta 2024 – 2026

Patofyziologie Sprouty proteinů a jejich souvislost s ciliopatiemi

Školitel:

doc. RNDr. Marcela Buchtová, Ph.D.

Anotace:

Sprouty proteiny představují kontrolní mechanismus signalingu aktivovaných tyrosinkinázových receptorů, včetně FGF signální dráhy. U myší způsobuje delece Sprouty vývojové poruchy vedoucí k poškození sluchu, kraniofaciálním defektům, zpomalenému postnatálnímu růstu nebo jícnové achalázii a střevní pseudoobstrukci. Význam lidského genu Sprouty2 byl zaznamenán u nefropatie, thanatoforické dysplázie a v různých typech onkologických onemocnění. V poslední době se ukazuje, že syndromy podmíněné hyperaktivací signální dráhy růstových fibroblastových faktorů (FGF) a syndromy spojené s deregulovanou funkcí primárních cilií se projevují řadou společných fenotypů, kromě jiných také u kraniofaciálních a achondroplastických malformací. PhD projekt se zaměří na charakterizaci role Sprouty proteinů v průběhu skeletogeneze, vyhodnotíme vývojové defekty tkání a orgánů myšího modelu s deletovaným Sprouty2 a Sprouty 4, které se běžně vyskytují u ciliopatií a zanalyzujeme signální dráhy modulované primárními ciliemi v morfogenezi Sprouty deficientních myší.

Úloha primárních cilií a Shh signalizace v rozvoji spinocelulárního karcinomu dutiny ústní (OSCC)

Školitel:

RNDr. Petra Kolísková, Ph.D.

Anotace:

Karcinomy dutiny ústní a orofaryngu patří mezi deset nejčastěji se vyskytujících malignit v lidské populaci. Náš projekt je zaměřen na spinocelulární karcinom, který představuje v této oblasti nejfrekventovanější typ maligního onemocnění. Navzdory pokrokům v diagnostických metodách, chirurgických technikách a různých strategiích léčby se pětiletá doba přežívání pacientů celosvětově nezlepšila. PhD projekt je zaměřen na analýzu úlohy primárních cilií, což jsou buněčné organely zodpovědné za příjem a přenos různých signálů dovnitř buněk. Jejich dysfunkce může vést k poruchám buněčného cyklu a přispívat k rozvoji některých onemocnění včetně rakoviny. V projektu bude také studována Shh signalizace, která je jednou z hlavních signalizačních drah regulovaných primárními ciliemi a hraje podstatnou roli v tumorogenezi řady nádorů včetně OSCC. Cílem projektu bude analýza primárních cilií a asociované Shh signalizace ve vzorcích pacientů a buněčných liniích spinocelulárního karcinomu.

Regulace anterio-posteriorního modelování končetinových struktur a její souvislosti se vznikem vývojových poruch

Školitel:

doc. RNDr. Marcela Buchtová, Ph.D.

Anotace:

Končetina obratlovců představuje komplexní orgán vykazující asymetrické uspořádání skeletálních složek ve všech třech osách se zřetelnými anterio-posteriorní rozdíly v jejich velikosti a obecné morfologii. Tento Ph.D. projekt se bude soustředit na odhalení role nových kandidátních genů, které byly anotovány v souvislosti s malformacemi anteriorních či posteriorních struktur končetin u lidí, dále na determinaci jejich asociace s hlavními signálními drahami a na dešifrování komplexní molekulární regulace anterio-posteriorního modelování během raných stádií vývoje končetin.

Determinace transkripčních cílů Cdk13 a její tkáňově specifická role v embryonálním vývoji

Školitel:

Mgr. Marek Hampl, Ph.D.

Anotace:

Cyklin-depentní kináza 13 (Cdk13) patří do rodiny tzv. transkripčních kináz, jejíž rolí je především regulace genové transkripce prostřednictvím fosforylace RNA Polymerázy II a také splicing mRNA molekul. U lidí s mutací v genu CDK13 dochází ke vzniku velmi vzácného onemocnění, které postihuje nejčastěji vyvíjející se srdce a obličej, a také intelektuální vývoj. Pomocí myšího modelu tohoto onemocnění jsme zjistili, že deficience Cdk13 narušuje transkripci genů v různých embryonálních tkáních, například ve vyvíjejících se obličejových strukturách, končetinách a periferních nervech. Cílem tohoto Ph.D. projektu bude tedy analyzovat, které geny obsahují ve své sekvenci vazebné místo pro Cdk13 v různých tkáních a jak se mění schopnost RNA Polymerázy II vázat se do specifických míst v případě deficience Cdk13.

Objasnění přímé cytoplazmatické role Cdk13 na buněčnou morfologii a migraci

Školitel:

Mgr. Marek Hampl, Ph.D.

Anotace:

Cyklin-depentní kináza 13 (Cdk13) patří do rodiny tzv. transkripčních kináz, jejímž úkolem je především v regulovat genovou transkripci prostřednictvím fosforylace RNA Polymerázy II a také splicing mRNA molekul. Oba tyto děje se odehrávají v jádře buňky. Recentně byla také popsána cytoplazmatická funkce Cdk13, tedy její schopnost fosforylovat proteiny, které jsou součástí translačního aparátu v rakovinných buňkách. Cdk13 byla však také detekována v cytoplazmě myších mesenchymálních embryonálních fibroblastů a asociována s vláknitými buněčnými proteiny. Cílem tohoto Ph.D. projektu bude odhalit proteiny interagující s Cdk13 v cytoplazmě a v jádře, přičemž hlavním cílem bude odhalit interakce s cytoplazmatickými proteiny, které jsou zodpovědné za změny tvaru buněk a za buněčnou migraci.

Laboratoř molekulární morfogeneze