
MŠMT
MŠMT
Program je víceletým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v jehož rámci je možné čerpat finanční prostředky z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF).
OP VVV
Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Podpora mobility výzkumných pracovníků a pracovnic v rámci mezinárodní spolupráce.
Program je orientován na podporu iniciace a dalšího rozvoje mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji a integraci České republiky do evropských i světových výzkumných struktur.
INTER-EXCELLENCE
INTER-ACTION
Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji.
Anotace: Navržený projekt cílí primárně do oblasti základního výzkumu a plnění jeho cílů v rámci mezinárodní spolupráce s excelentním týmem v USA je plně v souladu s obecnými i specifickými cíli programu INTER-EXCELLENCE II a Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací České republiky. Jde o projekt, který navrhuje spolupráci dvou univerzitních pracovišť, Univerzity Karlovy a Kalifornské Univerzity v Santa Barbaře. Vysokou vědeckou úroveň laboratoře řešitele (Tachezy) a zahraničního řešitele (O’Malley) dokumentuje jejich publikační aktivita a citovanost prací. Jde o synergický projekt, který spojuje zkušenosti v oblasti výzkumu evoluce, biogeneze a funkce specializovaných organel anaerobních jednobuněčných patogenů s know-how pracoviště specializovaného na výzkum anaerobních hub s přesahem do biotechnologií zaměřených na využívání syntetických celulozomů hub při zpracování lignocelulózy nebo produkci sekundárních metabolitů s potenciálně léčebnými účinky. Společné úsilí povede k pochopení metabolismu anaerobních hub na kvalitativně vyšší úrovni.
Registrační číslo: LUAUS23052
Doba řešení: 1. 3. 2023 – 31. 12. 2026
Řešitel: Profesor RNDr. Jan Tachezy, Ph.D. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta
Spoluřešitel: RNDr. Kateřina Olša Fliegerová CSc. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: Formování a homeostáze chrupavek a kostí, které tvoří základ opěrného a pohybového aparátu těla, jsou atraktivním tématem základního i klinicky orientovaného výzkumu. Chondrogeneze se týká nejenom chrupavek, např. kloubních, ale i růstových plotének dlouhých kostí (endochondrální osifikace). Porušení homestáze těchto komponent může vést k bolestivým degenerativním onemocněním, jako je např. osteoartritida (OA). Prevence a léčba OA je jedním z cílů v souladu s celoevropskou koncepcí směřující k „celoživotnímu zdraví“, což souvisí se stárnoucí populací a zajištění kvalitního života i v pozdějším věku. Kaspázy, cysteinové proteázy dobře známé z procesů apoptózy a zánětu, zjevně vykazují výrazně širší spektrum funkcí, což se týká i chrupavek. Projektový tým nyní zveřejnil výsledky screeningového výzkumu efektu obecné inhibice kaspáz u chondrocytových mikromas. Data poskytla obecný přehled expresního profilu, ale poukázala i na změny u exprese genů souvisejících s OA. Molekulární mechanismy a vliv jednotlivých kaspáz na obecný účinek dosud nebyly specifikovány, jako horký kandidát se ukazuje např. kaspáza-1, a to v souvislosti s jejími nově se objevujícími funkcemi. Navrhovaný projekt bude profitovat z výzkumné synergie obou týmu a jejich nejaktuálnějších výsledků a klade si za cíl poskytnout nová data přispívající k pochopení molekulárních mechanismů inhibičního efektu kaspázy-1 u chondrocytů, a to s využitím normálních i OA-like chondrocytů, navíc u myších i lidských modelů. Tato inovativní komplexní strategie navíc zahrnuje i peptidomimetické inhibitory kaspázy-1 testované pro klinické aplikace: VX-740 (Pralnacasan) a VX-765 (Belnacasan).
Registrační číslo: LUABA22019
Doba řešení: 1. 7. 2022 – 31. 12. 2024
Řešitel: prof. RNDr. Eva Matalová, Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: Výzkum vzniku a vývoje kostí (osteogeneze) a jejich údržby (homeostáze) je atraktivním tématem pro základní i aplikovaný výzkum. Reparace kostí čelistí a nosu patří mezi nejčastější, co se týče hlavové části těla. Výzkum přirozeného vývoje a obnovy kostí na buněčné a molekulární úrovni poskytuje údaje, ze kterých často vycházejí reparační strategie a možnosti de novo tvorby orgánů a tkání. Mezi testované molekuly pro regenerativní medicínu patří také členové super rodiny TGFβ (kam spadají i kostní morfogenetické proteiny) a jedná se o signály nezbytné k zahájení osteogeneze. O TGFβ indukovaných drahách je hodně známo, aktuálně se však objevují nové komponenty molekulárních drah ovlivňovaných TGFβ, které mohou způsobovat odlišné cílové efekty. Prof. Yang Chai a jeho US tým poukázali na skutečnost, že v kraniofaciální morfogenezi mají TGFβ přímý vliv na FasL signalizaci, mimo jiné další dráhu uvažovanou pro terapie osteoporózy. Fas ligand a jeho receptor jsou tradičně spojovány s programovanou buněčnou smrtí, mechanismus jejich osteogenního efektu však znám není. ČR tým prof. Evy Matalové získal aktuální výsledky, které mimo jiné ukazují modulační účinek komponent signální dráhy FasL-Fas-kaspázy na osteokalcin, hlavní marker osteoblastů a sklerostin, hlavní marker osteocytů, tedy dvou typů buněk klíčových pro tvorbu kosti. Aktuální výsledky obou skupin mají výrazně synergický trend, což iniciovalo předložení projektu mezinárodní spolupráce. Cílem předkládaného projektu je integrace výzkumu na pracovišti v ČR a USA za účelem objasnění mechanismu nových funkcí komponent TGFβ-FasL zprostředkovaných drah v kraniofaciální osteogenezi. Integrace je plánována na úrovni sdílení nejaktuálnějších výsledků, koncipování strategického designu dalšího výzkumu, provádění následných metodických kroků a experimentů, sdílení materiálu, technologií a postupů za účelem získání originálních dat pro zveřejnění v kvalitních vědeckých časopisech s IF.
Registrační číslo: LTAUSA19033
Doba řešení: 1. 1. 2020 – 31. 12. 2022 prodlouženo do 31. 12. 2023
Řešitel: prof. RNDr. Eva Matalová, Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Genová terapie neuropatické bolesti a svalové spasticity pomocí subpiální aplikace AAV vektorů v oblasti míšních kořenů sedacího nervu a míšního poškození u miniprasat
Anotace: Předložený projekt je založen na efektivní spolupráci mezi českým partnerem, Ústavem živočišné fyziologie a genetiky, AVČR v Liběchově (UŽFG), Laboratoří buněčné regenerace a plasticity a americkou Laboratory of neuroregeneration na University of California v San Diegu (UCSD). Velkou předností tohoto projektu je fakt, že oba partneři již společně realizovali experimenty v oblasti buněčné terapie míšního poškození na modelu hlodavců a miniprasat (Navarro et al., 2012; Juhasova et al., 2015; Miyanohara et al., 2016; Tadokoro et al., 2017). Tato skutečnost dává záruku, že i navržené společné experimenty v nové oblasti, kterou představuje genová terapie chronické neuropatické bolesti a svalové spasticity, budou realizovány na vysoké metodické úrovni. Všechny dosažené výsledky základního výzkumu budou společně vyhodnoceny a připraveny pro publikace v mezinárodních, impaktovaných časopisech v daném oboru. Protože navržené experimenty budou realizovány na biomedicínském modelu miniprasete, dosažené výsledky budou mít nejen povahu primárních vědeckých informací, ale budou mít také značný význam pro budoucí klinickou aplikaci genové terapie chronické neuropatické bolesti a svalové spasticity. Proto jsou v závěrečné fázi projektu plánovány kontakty a konzultace s klinickými neurochirurgickými a neurologickými týmy, které umožní vypracování reálných protokolů, které budou následně předloženy k posouzení příslušným orgánům, které rozhodnou o budoucím použití genové terapie pro tato, dosud medikamentózně obtížně zvládnutelná onemocnění.
Registrační číslo: LTAUSA19029
Doba řešení: 1. 1. 2020 – 31. 12. 2022 prodlouženo do 30. 6. 2023
Řešitel: prof. MVDr. Jan Motlík, DrSc. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
INTER-COST
Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji
Anotace: Despite relatively broad and still increasing knowledge in the cell signalling, new pathways or components are emerging and this applies to bone cells as well. With support of the running COST Action and international cooperation, the project aims to elucidate the molecular machinery and new functions involved in the signalling related to molecules such as CD95/CD178 and Myb. The project aims to integrate the most recent findings obtained in frame of research in the applicant´s lab with objectives of the running COST Action in order to expand the results using new approaches and to extend scientific outcomes. The contribution to the network will include new partners to accelerate and improve research with respect to explanation of new mechanisms of molecular signalling in bone-related cells.
Registrační číslo: LTC20048
Doba řešení: 1. 10. 2020 – 31. 1. 2023 prodlouženo do 31. 9. 2023
Řešitel: prof. RNDr. Eva Matalová, PhD. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.