
MŠMT
MŠMT
Cílem OP JAK je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejích obyvatel.
OP JAK
Operační program Jan Amos Komenský
Program je víceletým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v jehož rámci je možné čerpat finanční prostředky z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF).
OP VVV
Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Podpora mobility výzkumných pracovníků a pracovnic v rámci mezinárodní spolupráce.
Program je orientován na podporu iniciace a dalšího rozvoje mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji a integraci České republiky do evropských i světových výzkumných struktur.
INTER-EXCELLENCE
INTER-ACTION
Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji.
Anotace: Navržený projekt cílí primárně do oblasti základního výzkumu a plnění jeho cílů v rámci mezinárodní spolupráce s excelentním týmem v USA je plně v souladu s obecnými i specifickými cíli programu INTER-EXCELLENCE II a Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací České republiky. Jde o projekt, který navrhuje spolupráci dvou univerzitních pracovišť, Univerzity Karlovy a Kalifornské Univerzity v Santa Barbaře. Vysokou vědeckou úroveň laboratoře řešitele (Tachezy) a zahraničního řešitele (O’Malley) dokumentuje jejich publikační aktivita a citovanost prací. Jde o synergický projekt, který spojuje zkušenosti v oblasti výzkumu evoluce, biogeneze a funkce specializovaných organel anaerobních jednobuněčných patogenů s know-how pracoviště specializovaného na výzkum anaerobních hub s přesahem do biotechnologií zaměřených na využívání syntetických celulozomů hub při zpracování lignocelulózy nebo produkci sekundárních metabolitů s potenciálně léčebnými účinky. Společné úsilí povede k pochopení metabolismu anaerobních hub na kvalitativně vyšší úrovni.
Registrační číslo: LUAUS23052
Doba řešení: 1. 3. 2023 – 31. 12. 2026
Řešitel: Profesor RNDr. Jan Tachezy, Ph.D. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta
Spoluřešitel: RNDr. Kateřina Olša Fliegerová CSc. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: Formování a homeostáze chrupavek a kostí, které tvoří základ opěrného a pohybového aparátu těla, jsou atraktivním tématem základního i klinicky orientovaného výzkumu. Chondrogeneze se týká nejenom chrupavek, např. kloubních, ale i růstových plotének dlouhých kostí (endochondrální osifikace). Porušení homestáze těchto komponent může vést k bolestivým degenerativním onemocněním, jako je např. osteoartritida (OA). Prevence a léčba OA je jedním z cílů v souladu s celoevropskou koncepcí směřující k „celoživotnímu zdraví“, což souvisí se stárnoucí populací a zajištění kvalitního života i v pozdějším věku. Kaspázy, cysteinové proteázy dobře známé z procesů apoptózy a zánětu, zjevně vykazují výrazně širší spektrum funkcí, což se týká i chrupavek. Projektový tým nyní zveřejnil výsledky screeningového výzkumu efektu obecné inhibice kaspáz u chondrocytových mikromas. Data poskytla obecný přehled expresního profilu, ale poukázala i na změny u exprese genů souvisejících s OA. Molekulární mechanismy a vliv jednotlivých kaspáz na obecný účinek dosud nebyly specifikovány, jako horký kandidát se ukazuje např. kaspáza-1, a to v souvislosti s jejími nově se objevujícími funkcemi. Navrhovaný projekt bude profitovat z výzkumné synergie obou týmu a jejich nejaktuálnějších výsledků a klade si za cíl poskytnout nová data přispívající k pochopení molekulárních mechanismů inhibičního efektu kaspázy-1 u chondrocytů, a to s využitím normálních i OA-like chondrocytů, navíc u myších i lidských modelů. Tato inovativní komplexní strategie navíc zahrnuje i peptidomimetické inhibitory kaspázy-1 testované pro klinické aplikace: VX-740 (Pralnacasan) a VX-765 (Belnacasan).
Registrační číslo: LUABA22019
Doba řešení: 1. 7. 2022 – 31. 12. 2024
Řešitel: prof. RNDr. Eva Matalová, Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
INTER-COST
Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji