
MŠMT
MŠMT
Cílem OP JAK je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejích obyvatel.
OP JAK
Operační program Jan Amos Komenský
Program je víceletým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v jehož rámci je možné čerpat finanční prostředky z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF).
OP VVV
Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Podpora mobility výzkumných pracovníků a pracovnic v rámci mezinárodní spolupráce.
Program je orientován na podporu iniciace a dalšího rozvoje mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji a integraci České republiky do evropských i světových výzkumných struktur.
INTER-EXCELLENCE
INTER-ACTION
Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji.
Anotace: Cílem navrženého projektu je identifikovat adaptivní genetickou variabilitu přítomnou v současných populacích norníka a zhodnotit, do jaké míry je tato variabilita důsledkem toku genů mezi populacemi z různých glaciálních refugií a jaký je její význam pro adaptaci na budoucí klimatické změny způsobené globálním oteplováním. Projekt má tři hlavní specifické cíle, které budou řešeny ve třech etapách projektu, jež se vzájemně prolínají. Cíl 1: Určit původ adaptivní diverzity lokální ancestrální analýzou. Využitím nedávno vyvinutých nástrojů pro analýzu lokálního ancestrálního původu (local ancestry inference; Bailey 2024; Preckler-Quisquater et al., 2023) vyhodnotíme na úrovni jednotlivých SNPs a genů míru, do jaké je adaptivní genomická diverzita ve středoevropských populacích výsledkem genového toku mezi populacemi pocházejícími z karpatských a středomořských refugií. Osekvenujeme celé genomy norníků z populací v oblastech glaciálních refugií ve Středomoří a v Karpatech a z různých lokalit ve střední Evropě. Podobně jako v předchozích studiích považujeme pro účely tohoto projektu za střední Evropu oblast severně od Středomoří, ale mimo Skandinávii a Velkou Británii (Horníková et al., 2021). Naše předchozí výsledky omezeného počtu SNPs (získaných metodou GBS, genotyping-by-sequencing) naznačily, že oproti původním předpokladům založeným na analýze mtDNA, některá středomořská refugia přispěla genetickým materiálem populacím ve střední Evropě, kolonizovaným převážně z karpatského refugia (Marková et al., 2020; Horníková et al., 2021). Celogenomové sekvenování použité v navrhovaném projektu zajistí rovnoměrné pokrytí genomu velkým množstvím SNPs (statisíce až miliony SNPs) včetně funkčních genů, které jsou v datech GBS zastoupeny jen v omezeném procentu, ale pro studium adaptace jsou klíčové.
Registrační číslo: LUAUS25009
Doba řešení: 1. 3. 2025 – 31. 12. 2028
Řešitel: RNDr. Petr Kotlík, Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: Navržený projekt cílí primárně do oblasti základního výzkumu a plnění jeho cílů v rámci mezinárodní spolupráce s excelentním týmem v USA je plně v souladu s obecnými i specifickými cíli programu INTER-EXCELLENCE II a Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací České republiky. Jde o projekt, který navrhuje spolupráci dvou univerzitních pracovišť, Univerzity Karlovy a Kalifornské Univerzity v Santa Barbaře. Vysokou vědeckou úroveň laboratoře řešitele (Tachezy) a zahraničního řešitele (O’Malley) dokumentuje jejich publikační aktivita a citovanost prací. Jde o synergický projekt, který spojuje zkušenosti v oblasti výzkumu evoluce, biogeneze a funkce specializovaných organel anaerobních jednobuněčných patogenů s know-how pracoviště specializovaného na výzkum anaerobních hub s přesahem do biotechnologií zaměřených na využívání syntetických celulozomů hub při zpracování lignocelulózy nebo produkci sekundárních metabolitů s potenciálně léčebnými účinky. Společné úsilí povede k pochopení metabolismu anaerobních hub na kvalitativně vyšší úrovni.
Registrační číslo: LUAUS23052
Doba řešení: 1. 3. 2023 – 31. 12. 2026
Řešitel: Profesor RNDr. Jan Tachezy, Ph.D. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta
Spoluřešitel: RNDr. Kateřina Olša Fliegerová CSc. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
INTER-COST
Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji