
Aktuality
Aktuality
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyDalší ze setkání mladých vědeckých pracovníků se uskuteční 29. 6. 2022 od 13.30 v Liběchově a vystoupí na něm Abuhajiar Salim s tématem: The role of the immune system in spontaneous regression of cutaneous melanoma in MeLiM swine model
Další ze setkání mladých vědeckých pracovníků se uskuteční 18. 5. 2022 od 14.00 v Liběchově a vystoupí na něm Markéta Koubovská s tématem: DNA repair in oocytes and early emryos.
Naše studentka Adriena Jedličková z Laboratoře molekulární morfogeneze v Brně vyhrála s projektem Přestavba cytoskeletu v mozkové tkání po expozici nanočástic olova národní kolo soutěže Expo Science Amavet a pojede nás reprezentovat do Atlanty!
Gratulujeme!
14th Tooth Morphogenesis and Differentiation meeting in Prague - Chateau Štiřín is approaching. Join to us to hear exiting stories and to discuss your recent projects related not just tooth but also other oral structures from morphological, evo-devo up to clinical perspective.
V pondělí 14. března 2022 začal další ročník festivalu Týden mozku, který je letos celý online.
Po covidové přestávce si Vás opět dovolujeme pozvat do Liběchova na oblíbená setkání v rámci projektu Scientific Coffee. Tentokrát se svou přednáškou vystoupí Eva Šviráková.
Přednáška se bude také vysílat online: https://cesnet.zoom.us/j/93845894001#success
Významnou pozornost vědecké komunity v oblasti biologie a biochemie upoutala v loňském roce publikace aktualizovaného seznamu rybích pohlavních chromozómů popisující obrovskou variabilitu různých typů určení pohlaví u ryb. Práce prokázala, že obecně nejznámější pohlavní systémy XY, určující pohlaví i u lidí, a jejich odvozeniny mají nižší míru degenerace než systémy ZW. Jsou tedy plastičtější a přináší větší prostor pro evoluční procesy. Databáze vytvořená vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR ve spolupráci s kolegy z brazilské univerzity v São Carlos přináší zcela zásadní informace v evoluční biologii využitelné i v ochranářské genetice a akvakultuře.
Vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR zjistili, že některým živočichům nevadí změny počtu či genového obsahu chromozomů, naopak že takové změny mohou být pro ně výhodné a vést ke vzniku nových vlastností. Díky unikátnímu výzkumu asexuálního rozmnožování sekavců tak popsali evoluční procesy konfliktu genů uvnitř buněk, které vedou ke vzniku nových druhů, úspěšných v měnícím se prostředí.
Jak co nejvíce omezit šíření viru SARS-CoV-2? Odpověď na tuto otázku hledají s různou úspěšností experti z celého světa. Vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a Masarykovy univerzity v Brně v době nejsilnější epidemie, celostátního lockdownu a platnosti plošných opatření prokázali, že virus Sars-CoV-2 se ve veřejných prostorách, kde lidé dodržovali opatření jako nošení respirátorů a dezinfekce rukou, nevyskytoval.
Přečtěte si o novinkách v našem ústavu, které pravidelně vychází v místním Liběchovském zpravodaji:
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR organizuje mezinárodní workshop o výzkumu dvou závažných, dosud neléčitelných lidských onemocnění zraku.
V prvním listopadovém týdnu budou v areálu ÚŽFG v Liběhcově probíhat v rámci Týdne Akademie věd ČR Dny otevřených dveří.
V pátek 24. 9. 2021 od 17.00 do 23.00 proběhla poprvé v areálu ústavu v Liběchově Noc vědců věnována tématu ČAS.
Ve dnech 23. – 27. 8. 2021 probíhal v areálu ÚŽFG v Liběchově ve spolupráci s Domem dětí a mládeže v Mělníku příměstský tábor s názvem Jak se dělá věda.
Vyhodnocení práce nositelů bylo odsouváno v souvislosti s pandemií Covid-19. Proto nebyla možná ani jejich obhajoba před odbornou veřejností plánovaná na dny ÚŽFG 2019 a 2020 a proto jsme přistoupili k náhradnímu řešení, kdy externí členové Rady ÚŽFG AV ČR, v. v. i. zhodnotili závěrečné zprávy držitelů Cen Dr. Josefa Matouška, projednali jejich posudky a dospěli k následujícím závěrům: