
Akademie věd reaguje na krizi reprodukce: nový program ART propojí špičkový výzkum s praxí
Akademie věd reaguje na krizi reprodukce: nový program ART propojí špičkový výzkum s praxí
Tue Feb 04 14:03:00 CET 2025
Od ledna 2025 se Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR (ÚŽFG) stal koordinátorem ambiciózního výzkumného programu ART – Budoucnost asistované reprodukce, který propojuje špičkový akademický výzkum s klinickou praxí v oblasti asistované reprodukce.
Zatímco počet narozených dětí ve vyspělých zemích klesá a demografická nerovnováha ohrožuje socioekonomickou stabilitu, roste význam metod asistované reprodukce (ART), jako jediné možnosti léčby neplodnosti. Program ART- Budoucnost asistovaní reprodukce, financovaný v rámci Strategie AV21, reaguje na globální krizi porodnosti a rostoucí význam ART metod. Zaměří se na vývoj inovativních diagnostických nástrojů s využitím AI pro výběr nejkvalitnějších embryí, studium příčin poruch embryonálního vývoje i vývoj postupů pro přípravu a opravu zárodečných buněk in vitro. Důležitou součástí je také právní a etická analýza ART s cílem podpořit legislativní změny na úrovni EU.
Program ART představuje klíčový krok k udržitelné budoucnosti reprodukční medicíny a léčby neplodnosti. Více informací naleznete v přiloženém videorozhovoru (tiskové zprávě) nebo na strategie.avcr.cz/programy/art-budoucnosti.
Časosběrné snímání dělení savčího oocytu, chromozomy jsou obarveny červeně a dělící vřeténko zeleně (Foto: M. Anger).