
Aktuality
Aktuality
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyOlovo v podobě nanočástic, které se vyskytuje ve znečištěném ovzduší, může čichem pronikat do mozku a vyvolávat změny spojené s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. K tomuto závěru dospěli vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Ústavem analytické chemie AV ČR. Studie zároveň upozorňuje na rizika spojená s olovnatými nanočásticemi v ovzduší a otevírá nové možnosti pro terapeutické zásahy.
V časopise Chromosome Research vyšel nekrolog Petra Rába.
Věda má mnoho tváří, stejně jako ženy a dívky, které se jí věnují.
Představujeme medailonky skvělých žen a dívek z ÚŽFG, které dělají skvělou vědu.
Od ledna 2025 se Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR (ÚŽFG) stal koordinátorem ambiciózního výzkumného programu ART – Budoucnost asistované reprodukce, který propojuje špičkový akademický výzkum s klinickou praxí v oblasti asistované reprodukce.
Poslechněte si nejnovější díl podcastu Akademie věd, tentokrát s Barborou Vošlajerovou z Laboratoře evoluční genetiky savců ÚŽFG, která posluchače provede historickým areálem v Liběchově i chovy zvířat, vysvětlí, jakými jsou pomocníky modelové organismy a představí i svůj výzkum komunikace myší.
Sbírka byla vyhlášena za účelem poskytnutí nezbytné pomoci pozůstalé ovdovělé paní Karin Šolcové, která spolu se svými dětmi Jakubem a Zdeňkou zůstala sama, a to pro účely vyrovnání se s náhlou ztrátou jejího manžela a otce jejich dětí. Protože obě děti mají vážnou diagnózu, prostředky budou použity na aplikaci optimálního léčení.
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR s hlubokým zármutkem oznamuje, že 16. listopadu 2024 ve věku 73 let opustil tento svět excelentní vědec, významný organizátor vědy, respektovaný člen akademické obce, profesor, bývalý ředitel a především výjimečný člověk a skvělý kolega prof. Ing. Petr Ráb, DrSc., dr. h. c. Věnujme jeho památce tichou vzpomínku.
V pondělí 18. listopadu se v hale Milana Haška na Ústavu molekulární genetiky AV ČR uskuteční workshop Oocyte Day, který spolupořádá Dávid Drutovič z Laboratoře integrity DNA.
Ve dnech 17. – 19. listopadu proběhne na zámku v Liblicích workshop Gene and Cell Therapy of Neurodegenerative and Eye Diseases, který pořádají Zdeňka Ellederová a Jan Motlík z Laboratoře buněčné regenerace a plasticity.
Odolní specialisté - tak by se daly nazvat želvušky, které obývají povrchy ledovců napříč Arktidou. Jsou úzce přizpůsobené na život v ledovcových ekosystémech a silná izolovanost jejich jednotlivých populací naznačuje, že ztráta každého ledovce může znamenat nevratnou ztrátu lokální genetické rozmanitosti.
V tento dušičkový čas si připomínáme letošní sté výročí narození našeho bývalého kolegy doc. Miloslava Valenty.
Pavel Krejčí z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR je mezi třemi oceněnými vědci, kteří patří ke světové špičce ve svém oboru a dostane z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové prestižní ocenění Praemium Academiae 2024. Štědrá finanční částka podpoří jeho výzkum buněčné signalizace.
Po letní pauze se uskuteční tentokrát dvojitá dávka přednášek, a to jak od Laboratoře genetiky ryb, tak od Laboratoře integrity DNA.
Veřejná finanční sbírka, která probíhala na ÚŽFG AV ČR v období od 19. 5. 2022 do 30. 6. 2023 byla ukončena a úspěšně vyúčtována. Finanční prostředky získané v rámci sbírky byly využity v souladu s účelem sbírky na poskytnutí nezbytné pomoci pro ukrajinské uprchlíky postižené válkou na Ukrajině. Podrobné schválení vyúčtování k nahlédnutí v příloze. Všem, kteří přispěli a jakkoli se pomoci ukrajinským uprchlíkům na ÚŽFG AV ČR účastnili velmi děkujeme.
Tématem letošní Noci vědců je "Proměna", která návštěvníkům přiblíží fascinující svět změn v přírodě, v buňkách i v genech.