
GAČR
GAČR
Na tango jsou potřeba dva až tři: Genomické interakce a fenotypické vlastnosti u mezidruhových hybridů a polyploidů
Anotace: Mísení genomů mezi různými druhy, známé jako hybridizace, může vytvořit unikátní evoluční příležitosti a také vést k vytvoření klonálních a polyploidních kmenů, které se mohou prosadit v přirozených prostředích. Hybridizace často vede k vzniku nových vlastností, které chybí v rodičovských druzích. Nicméně stále není jasné, do jaké míry jsou tyto vlastnosti ovlivněny přímými interakcemi mezi rodičovskými podgenomy, a do jaké jsou ovlivňovány následnou evolucí hybridních linií. Pro hledání odpovědi na tuto dlouhodobou evoluční otázku, využijeme jedinečných vlastností asexuálních organismů, tj. jejich schopnosti klonálně se replikovat. Budeme srovnávat pohlavně se rozmnožující sekavce a jejich diploidní a triploidní klonální hybridy z hlediska jejich genomických, epigenomických a fenotypických vlastností. Porovnání několika přirozených klonů a experimentálních F1 kmenů nám pomůže odlišit účinky přímých interakcí mezi rodičovskými subgenomy od efektu následné evoluce v jednotlivých klonech.
Registrační číslo: 24-12217S
Doba řešení: 1. 1. 2024 – 31. 12. 2026
Řešitel: Mgr. Karel Janko, Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: Mgr. Jan Pačes, Ph.D. Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: Mgr. Tomáš Tichopád, Ph.D. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Anotace: Navrhovaný projekt se zaměřuje na vliv vdechovaných nanočástic kovů (olova a kadmia) přítomných v městském aerosolu na plíce, které jsou typickým vstupním orgánem nanočástic do organismu. V projektu využijeme unikátní expoziční systém, celotělovou inhalační komoru, která nám umožní napodobit fyziologické podmínky expozice organismu, se kterými se setkáváme v znečištěných městských oblastech. Tento in vivo přístup bude doplněn in vitro experimenty, využívajícími pokročilé 2D a 3D modely, které umožní precizní ultrastrukturní a molekulární analýzu procesů, zodpovědných za influx a eflux nanočástic u jednotlivých buněčných typů plic. Pochopení mechanismů, které přispívají k odstraňování nanočástic z plicních tkání, otevře nové cesty, jak bojovat proti negativním účinkům nanočástic díky posílení samočisticích mechanismů přímo v buňkách.
Registrační číslo: 24-10051S
Doba řešení: 1. 1. 2024 – 31. 12. 2026
Řešitel: RNDr. Pavel Mikuška, CSc. Ústav analytické chemie AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: doc. RNDr. Marcela Buchtová, Ph. D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: doc. MVDr. Aleš Hampl, CSc. Masarykova univerzita / Lékařská fakulta
Anotace: Pohlavní rozmnožování, je charakterizováno meiózou s rekombinací, produkcí redukovaných gamet, jejich oplozením, karyogamií a následným vývojem nového jedince. Hybridizace u obratlovců však tato pravidla nezřídka narušuje a dává vzniknout tzv. „asexualitě“. Ač nejsou příliš studovány, „asexuální“ organismy mohou sloužit jako excelentní modely ke studiu fundamentálních otázek evoluce, speciace i samotných mechanismů sexuality a oplození. V předkládaném projektu provedeme robustní komparativní analýzu nezávislých skupin „asexuálních“ obratlovců reprezentovaných hybridním komplexem žab rodu Pelophylax, dále hybridními systémy ryb v rodě Cobitis a u druhu Poecilia formosa. Zaměříme se na ne /podobnosti jejich rozmnožování a za použití interdisciplinárních postupů kombinujících cytogenetické, buněčné a genomické metody objasníme 1) typy modifikací gametogeneze a premeiotické endoduplikace chromosomů, 2) mechanismy eliminace spermie po oplození, 3) charakter pohlavních chromosomů rodičovských druhů a 4) jejich roli v „asexuální“ reprodukci u hybridů
Registrační číslo: 23-07028K
Doba řešení: 1. 7. 2023 – 30. 6. 2026
Řešitel: Dmytro Didukh Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: doc. RNDr. Kateřina Komrsková Ph.D Biotechnologický ústav AV ČR, v. v. i.
Anotace: Časný embryonální vývoj je řízen maternálními mRNA a proteiny syntetizovanými v průběhu oogeneze. Tyto rezervy jsou využívány až do aktivace embryonálního genomu (EGA). Maternální mRNA jsou z embrya postupně odstraněny, degradace maternálních proteinů však není zatím příliš objasněna. Abychom našli proteiny, jejichž degradace je během časné embryogeneze nezbytná, bude provedena proteomická analýza oocytů a embryí skotu. Nalezené proteiny budou v časných embryích overexprimovány a vývoj embryí bude podrobně analyzován. Expresní profily nalezených proteinů budou stanoveny i u dalších savčích druhů (myš, prase). Zároveň u kravských embryí stanovíme expresní profily proteinů vybraných na základě poznatků převzatých od nižších živočichů a myši. Cílem tohoto projektu je tudíž najít proteiny, jejichž degradace je nezbytná pro správný průběh EGA u savců a stanovit, zda je nebo není tato degradace druhově specifická.
Registrační číslo: 23-05108S
Doba řešení: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2025
Řešitel: Mgr. Tereza Toralová Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: Dolní čelist je mobilní, zuby nesoucí struktura, která je nezbytná pro mastikaci. Pro plnění jejich funkce je nezbytné správné ukotvení zubů v čelisti. Procesy související s vytvářením dentice tak musí být synchronizovány s dalšími, které probíhají u okolních struktur. Tento projekt navrhuje inovativní výzkum založený na solidních preliminárních datech pro zodpovězení důležitých otázek, které se týkají interakcí buněk a tkání při tvorbě funkčního mandibulárního komplexu. Zaměřuje se na fyziologické interakce mezi A) zubem a kostí a B) zubem a chrupavkou, a to s využitím myších modelů. Projekt přinese originální data k mechanismům, které formují a udržují měkkou tkáň rozhraní zubu a kosti, k dynamickému vztahu alveolární/mandibulární kosti a zubů, jejich vaskularizaci a inervaci a k osudu dosud enigmatické Meckelovy chrupavky. Tyto oblasti pokrývají řadu horkých témat z fyziologie zubů, kostí a chrupavek na buněčné a molekulární úrovni.
Registrační číslo: 23-06660S
Doba řešení: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2025
Řešitel: Dr. Hervé Lesot Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: Mgr. Abigail Trucker Ph.D. Univerzita Karlova, 1. lékařská fakulta
Regulace výstavby acentriolárního dělícího vřeténka a segregace chromozomů v meióze lidských a myších oocytů
Anotace: Poruchy v segregaci homologních chromozomů v prvním meiotickém dělení jsou jednou z hlavních molekulárních příčin aneuploidií, které jsou zodpovědné za neplodnost a závažné vrozené vady u lidí. Narušení výstavby dělícího vřeténka patří mezi časté příčiny segregačních chyb, které se týkají také mladých žen. Výstavba bipolárního dělícího vřeténka u savčích oocytů je synergisticky řízena chromozomy za účasti RAN.GTP signalizace, mnohočetnými mikrotubulorganizujícími centry, které funkčně nahrazují centrozom vyskytující se v somatických buňkách a také nově objevenými doménami kolem dělícího vřeténka, nazvané jako „liquid-like spindle domains“ (LISD). Významnou roli ve výstavbě dělícího vřeténka a segregaci chromozomů má rodina proteinkináz - Aurora kinázy. Pomocí pokročilých technik mikroskopie živých oocytů detailněji objasníme interakci Aurora kináz s RAN.GTP ve výstavbě dělícího vřeténka, roli Aurora kinázy C lokalizované do LISD domén u myších oocytů, a jak Aurora kináza A reguluje meiotickou maturaci u lidských oocytů.
Registrační číslo: 23-07532S
Doba řešení: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2025
Řešitel: RNDr. Dávid Drutovič Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: Grk2 (G protein-coupled receptor kinase 2) je hojně exprimovaná kináza, která reguluje signálování receptorů spřažených s G proteiny. Naše předběžná data naznačují, že Grk2 hraje významnou roli ve skeletogenezi a kostní homeostáze. Morfogenetické procesy a signální systémy, které Grk2 reguluje v buňkách kostry, však nejsou známy a jsou předmětem zájmu předkládaného projektu. K zodpovězení našich otázek využijeme celkem čtyř kondicionálních Grk2 knockout myších modelů, které jsme připravili pro potřeby tohoto projektu, a budeme je kombinovat s ex vivo analýzami a orgánovými kostními kulturami, které budeme ošetřovat farmaceutiky. Poznatky získané v rámci tohoto projektu nejen že rozšíří naše znalosti o mechanismech vývoje kostry, ale mohou být významné pro vývoj léčby kostních onemocnění jakými je osteoporóza anebo posttraumatická ztráta kosti.
Registrační číslo: 23-07631S
Doba řešení: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2025
Řešitel: Mgr. Michaela Bosáková Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: U obratlovců je normou pohlavní rozmnožování, ale některé linie se rozmnožují "nepohlavně". Uvádí se, že pravděpodobně všichni obligátně nepohlavně se rozmnožující obratlovci jsou hybridního původu. Obligátní partenogeneze, tj. výhradně asexuální rozmnožování, při němž vývoj embryí probíhá bez účasti spermií, byla mezi obratlovci doložena pouze u plazů. U čtyř linií těchto asexuálních hybridů je produkce neredukovaných vajíček založena na premeiotické endoreplikaci a následné redukci ploidie meiotickým dělením. Obligátní partenogeneze se však mohla vyvinout i bez předchozí hybridizace a to z fakultativní partenogeneze. Ta je totiž založena na splynutí jader vajíčka a polárního tělíska, nikoli na premeiotické endoreplikaci. Hybridní a nehybridní původ obligátní partenogeneze lze tedy odlišit genomickými analýzami a cytologickým vyšetřením. V projektu prozkoumáme evoluční a cytologické mechanismy obligátní partenogeneze u dvou linií ještěrů, které podle nás představují nejlepší kandidáty na nehybridní původ obligátní asexuality u obratlovců.
Registrační číslo: 23-07665S
Doba řešení: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2025
Řešitel: Mgr. Marie Altmanová Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: prof. Mgr. Lukáš Kratochvíl Ph.D. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta
Anotace: Mnohobuněčné organismy obvykle nesou stejnou genetickou informaci ve všech buňkách jednotlivce. Existují však výjimky, kdy dochází k odstranění části genomu z některých buněk. Tato programovaná DNA eliminace se vyvinula několikrát nezávisle napříč živočichy a rostlinami. Stále však víme velmi málo o její funkci, proximátních mechanismech a evolučním významu. V rámci tohoto grantového návrhu plánujeme studovat programovanou DNA eliminaci u pěvců, kde dochází k eliminaci celého chromozomu ze somatických buněk během embryogeneze. Tento chromozom specifický pro germinální linii vykazuje velmi dynamickou evoluci a nestabilní meiotickou a mitotickou dědičnost. Přesto nebyl ztracen z genomu pěvců po více než 30 milionů let, což naznačuje, že má nějakou důležitou funkci. Za použití kombinace nových cytogenetických a genomických přístupů zahrnujících multiomické profilování na úrovni jednotlivých buněk plánujeme (i) odhalit funkci tohoto chromozomu, (ii) popsat mechanismy jeho eliminace, (iii) objasnit způsob jeho dědičnosti, a (iv) zhodnotit jeho potenciální roli v radiaci pěvců.
Registrační číslo: 23-07287S
Doba řešení: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2025
Řešitel: RNDr. Radka Reifová Ph.D. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta
Spoluřešitel: prof. Mgr. Tomáš Albrecht Ph.D. Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: Dmytro Didukh Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: Mechanorecepce hraje roli v četných vývojových procesech včetně buněčné proliferace a diferenciace. Mechanicky vrátkované iontové kanály vnímají mechanické stimuly díky změnám tlaku vnějšího okolí na senzorické buňky. Hlavním cílem tohoto projektu je determinovat úlohu mechanorecepce se zaměřením na Piezo signalizaci během regulace růstu zubů a reparace zubní tkáně. Jako model pro studium růstu zubů využijeme myší řezáky včetně jejich okolních tkání a jako model reparace měkkých tkání bude sloužit myší molár. Navíc provedeme srovnání s jinými druhy obratlovců, které nám pomohou odhalit, zda je mechanorecepce obecný mechanismus využívaný všemi obratlovci bez ohledu na morfologii rozhraní mezi zubem a kostí během odontogeneze. Tento projekt nám pomůže pochopit nejen buněčné procesy zapojené v reparativní a regenerativní odontogenezi, ale také odkrýt obecnější otázky, které poskytnou detailní vhled do regulace vývojových procesů a hojení tvrdých tkání a dalece tak přesahující obor biologie zubu.
Registrační číslo: 22-02794S
Doba řešení: 1. 1. 2022 – 31. 12. 2024
Řešitel: Doc. RNDr. Marcela Buchtová Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: Mgr. Jan Křivánek Ph.D. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta
Anotace: Huntingtonova nemoc (HN) je dědičné smrtelné neurodegenerativní onemocnění, způsobené expanzí CAG repetice v genu huntingtinu (HTT) na délku přes 36 opakování. Expandovaný řetězec glutaminů v N-koncové části HTT proteinu mění jeho biochemické vlastnosti a způsobuje agregaci a buněčnou toxicitu. Součástí patologie jsou poruchy buněčné homeostáze, zejména narušení redoxní rovnováhy a autofagie, dráhy důležité pro degradaci a recyklaci proteinů. V navrhovaném projektu budeme studovat roli receptorů selektivní autofágie, TFEB a KEAP1 /NRF2 signálních drah na patogenezi HN na myším knock-in modelu. Pomocí chemických inhibitorů a aktivátorů budeme manipulovat aktivitu autofagie a KEAP1/NRF2 dráhy v kontrolních a HN buňkách in vitro a s využitím proteomických metod (LC-MS) sledovat rozdíly v expresi proteinů, podílejících se na autofagii a reakci na oxidativní stres. Pomocí konfokální mikroskopie živých buněk a dalších biochemických a molekulárně biologických metod budeme studovat změny v metabolismu buňky způsobené přítomností mHTT.
Registrační číslo: 22-24983S
Doba řešení: 1. 1. 2022 – 31. 12. 2024
Řešitel: Mgr. Petr Vodička Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Anotace: Regulace translacem RNA během níž je syntéza nových proteinů přesně načasována i přesně lokalizována, je zásadní pro vývoj zárodečných buněk i preimplantačních embryí. S rostoucím využitím technik asistované reprodukce v poslední době, vyvstává důležitá otázka, zda je fyziologie „in vitro“ produkovaných embryí srovnatelná s fyziologií embryí vzniklých „přirozenou cestou“. Kromě studia rozdílů v translaci specifických proteinů mezi in vitro produkovanými 2-buněčnými embryi a embryi získanými in vivo, budou též na úrovni translace specifických proteinů porovnávány kritické fáze vývoje časných embryí, a to embrya v první a druhé mitóze. Získané výsledky budou též korelovány s daty, která hodláme získat z translačních profilů somatických buněk v průběhu mitózy. Výsledky tohoto projektu nám pomohou poznat do větší hloubky regulaci vývoje časného embrya i v závislosti na buněčném cyklu.
Registrační číslo: 22-27301S
Doba řešení: 1. 1. 2022 – 31. 12. 2024
Řešitel: Ing. Michal Kubelka CSc. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: RNDr. Tomáš Mašek Ph.D. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta
Unikátní společenstvo ledovcových želvušek a viřníků v evolučním, fyziologickém a ekologickém kontextu
Anotace: Ledovce pokrývají ~10% plochy Země a jsou důležitými hybateli mnoha globálních procesů. Avšak z biologického pohledu patří mezi nejméně prozkoumané systémy, což platí především o tamních živočiších, hlavně vířnících a želvuškách. Cílem tohoto projektu je ozřejmit jejich evoluci a adaptace na extrémní prostředí ledovců. Využijeme extensivních sbírek materiálu z mnoha ledovců a přilehlých prostředí a zkombinujeme fylogenetické, komparativně-genomické, fyziologické a ekologické přístupy, abychom nalezli odpovědi na komplementární otázky napříč několika úrovněmi komplexity organismů:
- představují živočichové ledovcích specializované linie dlouhodobě divergované od jejich neledovcových příbuzných a do jaké míry jsou jejich populace na jednotlivých ledovcích izolovány, či tvoří část celosvětové glaciální „metapopulace“?
- jak jsou na toto prostředí adaptováni z hlediska genomických a fyziologických změn?
- jak efektivně konzumují primární producenty a bakterie a tím zajišťují top-down regulaci ledovcových ekosystémů?
Registrační číslo: 22-28778S
Doba řešení: 1. 1. 2022 – 31. 12. 2024
Řešitel: Mgr. Karel Janko Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitel: Mgr. Marie Šebacká Ph.D. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Přírodovědecká fakulta
Spoluřešitel: RNDr. Miloslav Devetter Ph.D. Biologické centrum AV ČR, v. v. i.