Dny otevřených dveří

Letošní Dny otevřených dveří proběhly ve dnech 7.-10.11. a zúčastnily se jich nejen středoskolští a vysokoškolští studenti, ale z velké části i děti z mateřských a základních škol. Jejich ohlasy si můžete prohlédnout zde.

Návštěva vedení Akademie věd v Liběchově

Ve středu 25. října 2017 navštívila předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová a místopředseda AV ČR Dr. Zdeněk Havlas liběchovskou část ÚŽFG. Reportáž z průbehu jejich návštěvy si můžete přečíst zde.

Přednáška prof. Niemanna v Brně

Více informací zde.

Konference AMND 2017 v Liblicích

Jde o výjimečnou vědeckou konferenci s přednáškami špičkových zahraničních řečníků v oboru a potenciálem zásadního ovlivnění výzkumníků v BioMed sektoru v ČR. Konference se zaměřuje na stav, metody a perspektivy genových terapií a analýzy jejich efektivity a související preklinické testování a výzkum. V příloze zasílám informace o akci, prosím podívejte se také na informace na webu www.amnd.cz. Předběžný program zde.

Dny otevřených dveří

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.

Odkaz na stránky festivalu zde.

V rámci tohoto Týdne vědy a techniky pořádá ÚŽFG Dny otevřených dveří, a to ve dnech 7. a 8. listopadu 2017 pro MŠ, ZŠ a rodiny s dětmi (program najdete zdea 9. a 10. listopadu 2017 pro SŠ, VŠ a veřejnost (program najdete zde).

Proteomická konference v Košicích

Ve dnech 27. - 29. 9. 2017 se v Košicích uskuteční The 11th Central and Eastern European Proteomic Conference.

Více informací zde.

Konference ISAM 2017

Ústav živočišné fyziologie a genetiky pořádá spolu s dalšími organizacemi a za finanční podpory mezinárodního Visegradského fondu Mezinárodní konferenci věnovanou anaerobní mikrobiologii ISAM 2017.

Více informací zde.

Ocenění pro RNDr. Petra Kotlíka, Ph.D.

RNDr. Petr Kotlík, Ph.D. získal ocenění od Maďarské hydrologické společnosti Vitális Sándor Literary Prize za svůj článek Phylogenetic Evidence for a New Species of Barbus in the Danube River Basin.

Více informací zde.

Akademický multižánrový festival A-fest in park - 25. 6. 2017

Multižánrový open air festival A-Fest in Park pořádá Akademie věd ČR spolu s Botanickým ústavem AV ČR v Průhonickém zámku a parku. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou paletu žánrů od vážné hudby přes bluegrass, jazz až po funky, rock či death metal.

Více informací zde.

Zapojení ÚŽFG do nového programu Strategie AV21

Za podpory Akademie věd České republiky (AV ČR) zahájilo činnost Centrum preklinického testování potenciálních léčiv (CPT), které získalo v lednu 2017 certifikát správné laboratorní praxe (SLP). Hlavním cílem CPT je preklinické testování látek, které uspěly ve vyhledávacím výzkumu a přispět tak k vývoji nových léků pro léčbu závažných život ohrožujících onemocnění a chorob dosud obtížně léčitelných.

Více informací zde.

Conference - The 4th Animal Models of Neurodegenerative Diseases

ÚŽFG pořádá konferenci The 4th Animal Models of Neurodegenerative Diseases

Více informací zde.

Udělení čestného doktorátu prof. Rábovi

Ve středu 1. března 2017 proběhlo udělení čestného doktorátu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích panu prof. Ing. Petru Rábovi, DrSc. a prof. Katsutoshi Araiovi.

Celý článek zde.

 

 

Miniprase si umí vyléčit melanom - reportáž na ČT1

V Laboratoři biologie nádorů ÚŽFG mají světový unikát – vyšlechtěné miniaturní prase, které se umí samovolně vyléčit ze zhoubného nádoru kůže. To zjednodušeně znamená, že je schopno si samo zhojit melanom i přesto, že již založil vzdálené metastázy a onemocnění bylo pokročilé.

Celý článek a reportáž zde

Miliardy špičkové vědě v Česku

 Článek v Lidových novinách z 27.1.2017 

Titul "doktor věd" pro MVDr. Evu Nagyovou, CSc., DSc.

Ve středu 12. října 2016 převzalo z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše diplomy doktora věd dvanáct nových nositelů. Jednou z nich byla i MVDr. Eva Nagyová, CSc., DSc. z ÚŽFG. Gratulujeme!

Celý článek zde

Mladý mikrobiolog 2015

 Hlavní výbor Československé společnosti mikrobiologické udělil Ing. Jiřímu Killerovi, Ph.D. cenu pro nejlepšího českého a slovenského mladého mikrobiologa za rok 2015. 

Dny otevřených dveří

 Ve dnech 3. a 4. listopadu 2016 pořádá ÚŽFG Dny otevřených dveří

Pozvánka na seminář Animal Models of Huntington´s disease

 Dne 12. 9. 2016 se uskuteční v zasedací místnosti ÚŽFG v Liběchově seminář Animal Models of Huntington´s disease.

Centrum PIGMOD pořádá konferenci From reproductive biology to large animal models of human diseases

 Dne 23. 9. 2016 se uskuteční v prostorách areálu Rašínky v Liběchově konference s názvem From reproductive          biology to large animal models of human diseases. Registrace zde.

Featured article v BMC Genetics

Kolektivu pracovníků Laboratoře genetiky ryb vyšel "nejlepší článek čísla" v BMC Genetics.

Celý článek zde

Návštěva žáků základních škol

Na konci dubna navštívili náš ústav žáci pátých ročníků mělnických základních škol. Své dojmy zveřejnili žáci ZŠ Seifertova v novinách Mělnická radnice.

Celý článek zde

Letošní desátý ročník projektu L'Oréal Pro ženy ve vědě zná své vítězky

RNDr. Klára Řeháková, Ph.D., z Botanického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích a RNDr. Martina Johnson Pokorná, Ph.D., z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR se staly letošními laureátkami stipendia L´Oréal – UNESCO Pro ženy ve vědě, které již od roku 2006 uděluje firma L´Oréal ve spolupráci s Unesco a Akademií věd České republiky. Do letošního desátého ročníku se zapojilo celkem 49 českých vědkyň, do finále se jich probojovalo celkem 13. Vědkyně se utkaly ve dvou kategoriích – do 35 let věku včetně a od 36 do 45 let.

Celý článek zde

Host Studia Leonardo: zoolog prof. Petr Ráb

Tuzemské sladkovodní ryby a jejich evoluce byly hlavním tématem vědeckého interview ve Studiu Lonardo Českého rozhlasu ve středu 18. 5. 2016. Moderátor Jan Burda pozval prof. Petra Rába, který se věnuje genetice ryb a živočišné fyziologii. 

Celý příspěvek zde.  

Předseda AV ČR ocenil vybrané zaměstance

Dlouholetou práci pro ústavy Akademie věd České republiky ocenil její předseda prof. Jiří Drahoš, který ve středu 27. dubna 2016 udělil Děkovné listy AV ČR devětadvaceti zaměstnancům, kteří významně přispěli k úspěšné činnosti svých pracovišť. Za ÚŽFG byly oceněny Ing. Jaroslava Kasýková a Jana Schwarzová z ekonomického oddělení.

Celý článek zde.  

Nabídka pronájmu operačních sálů

 ÚŽFG nabízí pronájem dvou nově zrekonstruovaných operačních sálů - Dr. Červinková (19. 4. 2016) 

 ÚŽFG nabízí pronájem dvou nově zrekonstruovaných operačních sálů - Dr. Juhás (20. 4. 2016) 

Proběhl první ročník akademického festivalu A-Fest in Park

V rámci oslav 125. výročí svého založení uspořádala v neděli 6. 9. Akademie věd ČR spolu s Botanickým ústavem AV ČR hudební festival v Průhonickém zámku a parku. Návštěvníci se dočkali pestré palety žánrů od vážné hudby přes bluegrass, jazz až po funky, rock či death metal.

Celý článek zde.

 

Studentka Laboratoře molekulární ekologie obdržela Cenu ministra životního prostředí

Ministr životního prostředí cenu uděluje za vynikající diplomové práce s přínosem pro životní prostředí. Oceněná studentka Ing. Michaela Strážnická cenu získala za diplomovou práci s názvem „The origin and evolution of functional haemoglobin polymorphism in the bank vole (Clethrionomys glareolus)“, kterou vypracovala pod vedením RNDr. Petra Kotlíka, Ph.D., a RNDr. Silvie Markové, Ph.D.

Celý článek zde.  

Ve správný čas na správném místě: zdárný vývoj vajíčka

Tuto otázku si kladou lidé již od počátku lidstva. Pro členy Laboratoře biochemie a molekulární biologie zárodečných buněk v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR v Liběchově je odpověď jasná, jelikož na počátek vzniku nového jedince nahlíží prostřednictvím molekulární biologie. První bylo vajíčko.

Celý článek zde.

(zdroj: Akademický bulletin, oficiální časopis Akademie věd ČR) 

Ceny L’Oreál pro ženy ve vědě 2015

Ocenění převzaly za účasti předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše a francouzského velvyslance Jean-Pierre Asvazadouriana prof. Eva Matalová z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a dr. Eva Schmoranzerová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Celý článek zde.

(zdroj: Akademický bulletin, oficiální časopis Akademie věd ČR) 

Vymýšlí léčivý koktejl z bílkovin

Vystudovala střední zdravotnickou školu a už měla domluveno v nemocnici, že tam nastoupí jako sestřička. „Pak jsme se ale s kamarádkou rozhodly zkusit přece jen vysokou školu, i když už bylo po termínu přihlášek na většině fakult,“ vzpomíná brněnská rodačka Helena Kupcová Skalníková. A vyplatilo se. Dnes patří mezi nejperspektivnější výzkumníky ve svém oboru. Věnuje se bílkovinám kmenových buněk a jejich možnému využití k léčbě. Ke své specializaci se dostala při doktorském studiu. 

Celý článek zde.

(zdroj: Lidové noviny ze dne 30.8.2013)

Prémie Otto Wichterleho udělena 23 mladým vědcům

Prémii Otto Wichterleho pro rok 2013 převzalo z rukou předsedy Akademie věd České republiky prof. Jiřího Drahoše ve středu 5. června 2013 v pražské Lannově vile třiadvacet mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť AV ČR. Na toto prestižní ocenění bylo letos navrženo celkem 39 badatelů z 27 pracovišť Akademie věd ČR. Odměna má pozitivně stimulovat perspektivní vědce, kteří dosahují špičkových výsledků a plní pracovní úkoly důležité pro rozvoj příslušné vědní disciplíny.

Celý článek zde.

(zdroj: Akademický bulletin, oficiální časopis Akademie věd ČR)  

Půl století vědecké činnosti Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR 

Kulaté jubileum si letos připomíná Ústav živočišné fyziologie a genetiky (ÚŽFG) Akademie věd ČR – 50 let od zahájení své vědecké činnosti. Její hlavním podstatou je studium unikátních vlastností divokých, domácích i laboratorních zvířat. Jako den oslav byl vybrán čtvrtek 23. května 2013, kdy se v prostorách areálu ústavu v Liběchově dopoledne uskuteční minikonference spojená s prezentací laboratoří ÚŽFG AV ČR, odpoledne pak budou oceněni vynikající pracovníci ústavu. Pozvaní hosté si též mohou prohlédnout výzkumný areál a slavnostní program bude zakončen zahradním rautem.

Více informací na stránkách Akademie věd České republiky zde.

Výzkum liběchovských vědců je nadějí pro vážně nemocné 

Nadějí pro lidi, kteří se po úrazech páteře nemohou postavit na nohy, nebo je sužuje zatím neléčitelná nemoc svatého Víta, jsou výzkumy, probíhající v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky v Liběchově. Vědecké týmy ústavu se dlouhodobě věnují studiu vážných lidských nemocí na modelu miniaturních prasat.

Celý článek zde.

(zdroj:Mělnický deník ze dne 2.4.2013)

 

Cena Akademie věd ČR pro badatele z Laboratoře genetiky ryb

Ceny Akademie věd ČR předal ve středu 10. října 2012 vynikajícím českým vědcům předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Slavnostní ceremoniál se tradičně uskutečnil v pražské vile Lanna. Toto prestižní ocenění, spojené též s finančními odměnami v souhrnné výši 1,5 mil. Kč, je v první kategorii udělováno za ukončené vědecké výsledky excelentního výzkumu strategicky orientovaného na společenské priority, druhá kategorie je věnována mladým vědeckým pracovníkům do 35 let a vyzdvihuje vynikající výsledky jejich práce. Předávacího aktu se kromě laureátů zúčastnili i ředitelé vědeckých pracovišť AV ČR a další významné osobnosti.

Celý článek zde.

(zdroj: Akademický bulletin, oficiální časopis Akademie věd ČR) 

Rybí genetik z FROV JU členem mezinárodního týmu, který dostal Cenu Akademie věd

Předseda Akademie věd České republiky prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr.h.c. udělil v letošním roce Cenu AV ČR za dosažené vynikající výsledky velkého vědeckého významu pod názvem „Klonální obratlovci: objev, mechanismy, biodiversita a rekonstrukce na modelu sekavcovitých ryb“ zveřejněné celkem v 62 publikacích v impaktovaných časopisech a 3 kapitolách v odborných knihách. Cena byla kolektivně udělena šestnáctičlennému mezinárodnímu týmu ve složení RNDr. Petr Kotlík, Ph.D.; prof. Ing. Petr Ráb, DrSc.; Ing. Marie Rábová, CSc.; RNDr. Vlastimil Šlechta, CSc.; Ing. Věra Šlechtová, CSc.; Mgr. Karel Janko, Ph.D.; Dr. Jörg Bohlen, Ph.D.; Mgr. Vendula Bohlen Šlechtová, Ph.D.; Bc. Jana Kopecká a Bc. Šárka Pelikánová (Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR v Liběchově); doc. Ing. Lukáš Kalous, Ph.D. (ČZU Praha); RNDr. Lukáš Choleva, Ph.D. (nyní University of Helsinki); RNDr. Zdeněk Lajbner, Ph.D. (nyní Monash University, Melbourne); Ing. Jan Kohout a Mgr. Alena Kohoutová Šedivá, Ph.D. (Ústav zoológie SAV, Bratislava) a doc. Ing. Martin Flajšhans, Dr.rer.agr. (FROV JU, Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz, Vodňany). Slavnostní setkání s předáním diplomů k uděleným cenám se bude konat 10. října 2012 v Praze.
 
Celý článek zde.
 
(zdroj: FROV JU České Budějovice)

 Prémie Otto Wichterleho 2012

Do druhé dekády své existence vstoupily 13. června 2012 Prémie Otto Wichterleho, jež Akademie věd ČR každoročně uděluje vynikajícím a mimořádně talentovaným badatelům do 35 let, aby je podpořila v jejich budoucích kariérách. „Nositelé Wichterleho prémií z předchozích ročníků si ve vědecké praxi vedou velmi zdatně. Když jsem si procházel laureáty z prvního ročníku, potěšilo mne, že mezi nimi byli tři budoucí nositelé nejvyššího ocenění AV ČR – Praemium Academiae, další tři se stali členy Učené společnosti a jeden působil jako ředitel akademického pracoviště. Získat Wichterleho prémii je tedy vstupem do vybrané společnosti,“ vyzdvihl předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který v letošním, jedenáctém ročníku ocenil celkem 19 vědců z 16 akademických ústavů všech tří vědních oblastí .

Celý článek zde.

(zdroj: Akademický bulletin, oficiální časopis Akademie věd ČR)

Nové biomedicínské centrum PIGMOD v Liběchově

Ústav živočišné fyziologie a genetiky (ÚŽFG) AV ČR byl úspěšný v soutěži o prostředky z evropských strukturálních fondů z druhé prioritní osy (Regionální centra výzkumu) Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace se svým projektem EXAM (Experimental Animal Models). Na jeho základě bude v příštích letech v Liběchově vytvořeno nové centrum špičkových laboratoří PIGMOD (Pig Models of Diseases), jehož výstupy by měly směřovat především do aplikační sféry. Dalším neméně důležitým cílem je však také přispět k objasnění podstaty chorob nervového systému a nádorových onemocnění a výchova mladých výzkumných pracovníků. Plánovaný výzkum by měl vést k identifikaci nových biomarkerů a ověřování terapeutických postupů především v míšním poškození, Huntingtonově chorobě a lidském melanomu.

Celá zpráva na stránkách Akademie věd ČR, v. v. i.  zde.

 

mapy.cz

LIBĚCHOV
PRAHA
BRNO

  Liběchov
Rumburská 89
277 21 Liběchov
tel.: 315 639 532
fax: 315 639 510
Praha
Vídeňská 1083
142 20 Praha 4-Krč
tel.: 267 090 501
fax: 267 090 500
Brno
Veveří 97
602 00 Brno 2
tel.: 532 290 136
fax: 541 212 988
i.zemanova@iach.cz